ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start
BEZPIECZNE WAKACJE

 

Wakacje to czas odpoczynku, a dla policji okres wytężonej pracy. W okresie tym nasz kraj odwiedzi wielu turystów. Odbywa się również sporo różnego rodzaju imprez. Aby był to czas spędzony bezpiecznie policjanci na co dzień podejmują szereg działań profilaktycznych.

Jak co roku podczas wakacji policjanci w całej Polsce dbają o nasz bezpieczny wypoczynek. Funkcjonariusze prowadzają akcje i działania profilaktyczne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz miejscowościach wypoczynkowych. Praca mundurowych skupia się między innymi na zabezpieczaniu wielu imprez, spotkaniach z wypoczywającymi dziećmi i młodzieżą oraz ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń.

Aby ten letni wypoczynek okazał się dla nas bezpieczny policjanci radzą jak spędzić wakacje:

  • nad wodą:

Korzystajmy wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy wchodzimy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą. Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie skaczmy do płytkiej wody oraz od akwenów o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

  • podczas prac polowych:

Uczulajmy i pilnujmy najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych. Upewnijmy się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie, a ich użycie nie spowoduje tragedii. Nie przewoźmy dzieci na przyczepach i maszynach rolniczych.

  • w drodze na wypoczynek:

Najlepiej podróżujmy w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadajmy jak najbliżej kierowcy. W pociągu zajmujmy miejsce w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi. Nigdy nie zostawiajmy bagażu bez nadzoru. Unikajmy korzystania z przygodnych środków lokomocji – nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca.

  • na kolonii / obozie:

Sprawdzajmy, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Uczulmy i ostrzegajmy dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne. Pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z używkami, uświadamiajmy i ostrzegajmy dziecko o niebezpieczeństwie jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol. Przestrzegajmy dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Pamiętajmy również o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z propozycji zażycia środków odurzających lub spożywania alkoholu

Nie przyjmujmy poczęstunków od nieznajomych, zwłaszcza w środkach komunikacji lub w dyskotekach. Pamiętajmy, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane. Zdecydowanie odmawiajmy każdorazowej propozycji spożycia napoju alkoholowego. Miejmy świadomość, że każdy rodzaj alkoholu działa na organizm tak samo, znosząc kontrolę świadomość i opóźniając reakcję. Będąc pod wpływem alkoholu narażamy się na ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. 

a ponadto:

Unikajmy miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych. Zapewnijmy sobie towarzystwo osób znanych i życzliwych. Nie obdarzajmy zaufaniem nieznajomych. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych lub przygodnie poznanych osób. W rozmowach telefonicznych i kontaktach z nieznajomymi nie podawajmy informacji o swoim majątku oraz szczegółów dotyczących naszej nieobecności w domu.

BEZPIECZNY AUTOKAR

Jak co roku w związku z okresem wypoczynku letniego i wzrostem zainteresowania kontrolami autokarów przewożących dzieci na wycieczki i kolonie, starogardzka policja przeprowadza wzmożone kontrole autobusów.O ich przeprowadzenie do policji zwracają się zarówno rodzice jak i organizatorzy wycieczek. Niejednokrotnie w sprawie kontroli jednego autokaru otrzymujemy czasami po kilkanaście telefonów, bo chęć sprawdzenia pojazdu oraz stanu trzeźwości kierowcy, z którym podróżować będą dzieci zgłasza policjantom coraz więcej rodziców, opiekunów i organizatorów wycieczek.

Należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej zgłosić termin planowanego wyjazdu. Najlepiej uczynić to z kilkudniowym wyprzedzeniem dzwoniąc pod niżej wymienione numery telefonów:

Od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-11:00

  • Sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego tel. /58/ 737-02-17

W pozostałych dniach i godzinach:

  • Oficer Dyżurny KPP w Starogardzie Gdańskim tel. /58/ 737-02-21

Dzwoniąc w powyższej sprawie należy podać datę i godzinę planowanego wyjazdu oraz miejsce podstawienia autobusu, w którym policjanci mają przeprowadzić kontrolę autokaru.

Funkcjonariusze sprawdzą między innymi stan trzeźwości kierowcy, a także to, czy jest wypoczęty i posiada odpowiednie uprawnienia. Szczególną uwagę zwrócą na stan techniczny pojazdu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Skarszewy na Facebook'u

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne

Strategia Rozwoju Woj. Pomorskiego

Wirtualne Skarszewy

Parafia św. Maksymiliana

Parafia św. Michała

Chata Kociewia

Kociewiacy.pl

Powiat Starogardzki

Wrota Pomorza

Codziennik prawny