ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start arrow Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna: Sandy
Spis treści
Współpraca zagraniczna
Sandy
Leck
Bakum
Mechernich

 


Sandy  

Skarszewy od 1995r współpracują z miastem Sandy w Anglii. Za kontakty ze strony angielskiej odpowiada Max Hill - President of  Sandy Twinning Association, Efekty są widoczne. Co roku angielscy studenci - wolontariusze prowadzą w wakacje zajęcia w Letniej Szkole Języka Angielskiego w PSP w Skarszewach.

25 czerwca 2003 do Sandy na wycieczkę organizowaną przez GOK wyjechały ze Skarszew 43 osoby. Mieszkali u angielskich rodzin, w większości tych, które gościli w Polsce w 2002r. Delegację przyjął vicemayor Sandy. Atmosfera spotkania była serdeczna. Cały czas nad gośćmi z Polski czuwał Max Hill. Turyści wrócili 2 lipca.

Od 13 do 26 lipca 2004 w Publicznej Szkole Podstawowej w Skarszewach po raz kolejny (dziewiąty) odbywały się zajęcia „Letniej Szkoły Języka Angielskiego”.
W zajęciach, które prowadziło ośmiu lektorów z Sandy wzięło udział 57 uczniów w wieku 7 - 22 lat. Anglicy nie tylko uczyli języka, ale także poznali piękne zakątki naszego regionu i miejsca szczególnie ważne w historii Polski: Stutthof, Malbork i Westerplatte oraz uczestniczyli w imprezach kulturalno - integracyjnych ze skarszewską młodzieżą. Organizatorem „Letniej Szkoły Języka Angielskiego” był jak co rok Urząd Miejski, GOOSiP i PSP w Skarszewach. Opiekę pedagogiczną sprawowały nauczycielki Anna Friedrich i Maria Chwazik a ze strony angielskiej Max Hill. 25 lipca 2004 r. młodzi goście z Anglii zwiedzili ścieżkę ekologiczną w ZSR CKP w Bolesławowie. Potem było ognisko w którym brali udział również goście z Anglii przybywający na terenie naszej gminy w ramach współpracy z miastem Sandy. Z okazji pobytu gości z Anglii skarszewskie koło PZW „Wietcisa” zorganizowało międzynarodowe zawody wędkarskie. Wszystkie czołowe miejsca zajęli wędkarze ze Skarszew.

Max Hill, President of Sandy Twinning Association, koordynator współpracy Sandy – Skarszewy: - W 2005 roku minie 10 lat naszej współpracy ze Skarszewami. Chcemy aby z tej okazji polska grupa wzięła udział w Sandy – Summer – Festival. Na festiwal przyjadą również przedstawiciele zaprzyjaźnionego z nami miasta z Francji Malaunay. Każdy kraj dostanie swoją platformę, na której będzie się prezentował. Liczę, że na dalszy rozwój naszej współpracy pozyskamy granty unijne. Pomożemy Wam napisać dobry program współpracy, aby pieniądze trafiły też do Skarszew. Efekty współpracy już są - dwa zorganizowane wyjazdy a do tego dochodzą wyjazdy prywatne.

Zygmunt Wiecki: - Cieszę się, że stosunki z partnerskim miastem Sandy układają się nam tak dobrze i bardzo nam na tym zależy. Niedługo zostanie powołana specjalna grupa do tych kontaktów, która będzie przygotowywać wizyty oraz dbać o ich prawidłowy przebieg. Zasady współpracy Skarszewy – Sandy zostały ustalone. Wiem, że 2005 rok będzie jeszcze bardziej dopracowany a organizacyjnie wszystko jeszcze lepiej zadziała. Poprawimy też przepływ informacji. Liczymy na dalszą pomoc pani Janiny Woźny (Polka, mieszkająca w Sandy – red.). Zgłosiliśmy kolejne propozycje wymiany grup sportowych, muzycznych, wędkarzy, szachistów i brydżystów. Zainteresowani współpracą są przedstawiciele różnych grup zawodowych, w tym przedsiębiorcy. Nie mam wątpliwości, że nasza współpraca będzie układała się dobrze. Cieszę się, że angielscy wolontariusze prowadzą zajęcia w Letniej Szkole Języka Angielskiego. Te zajęcia będziemy dalej kontynuować.