ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start arrow Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna: Leck
Spis treści
Współpraca zagraniczna
Sandy
Leck
Bakum
Mechernich

LECK


Leck
W 2002 r. Elżbieta Chistowska, nauczycielka języka niemieckiego w skarszewskich gimnazjach nawiązała kontakt w niemieckim miastem Leck, Współpracę podtrzymuje Alfred Porte’e, dyr. Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. W 2004r. do Skarszew trafił już duży transport ze sprzętem wyposażenia szkól (tablice, stoły).

KRONIKA
W październiku, 2002 r., w Skarszewach, gościła delegacja w składzie: Heinz – Dieter Leipholz - burmistrz Leck, Manfred Wiemer – z-ca burmistrza oraz Hans-Peter Feddersen, Jens Kortum i Rudiger Henningsen. Była to już druga w tym roku wizyta gości z kurortu Leck (poprzednia była 9-10 lipca). Miasto Leck leży w Schleswigu-Holsteinie na północ od Nordfrieslands, przy granicy duńskiej, między Morzem Północnym a Bałtyckim.
Goście mieszkali w internacie ZSR CKP w Bolesławowie. Odwiedzili kilka zakładów przemysłowych w Skarszewach: ITC, METLAK i KAZ a na terenie gminy „Ciecholewski-wentylacje” w Koźminie (Zbigniew Ciecholewski podjął gości obiadem) i TOMERT w Demlinie – Nowym Gołebiewku. Zwiedzili także miasto: rynek, stadion, os. Sikorskiego, kościoły i Posterunek Policji. Podczas pobytu w Bolesławowie zwiedzili „Ekologiczną ścieżkę edukacji rolniczej”. Na uroczystej kolacji wydanej przez dyr. Alfreda Porte’e na cześć niemieckich gości mówiono na temat współpracy Skarszewy – Leck, wymieniono okolicznościowe pamiątki, upominki i materiały promujące gminę Skarszewy.

W dniach 15 – 19 marca 2004 w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie i Gminie Skarszewy przebywała z oficjalną wizytą delegacja samorządowców z Gminy Leck w osobach: Heinz Dieter Leipholz – burmistrz Gminy Leck, Manfred Wiemer – wiceburmistrz i komendant Policji w Leck oraz Norbert Thomsen - radny Rady Gminy Leck i członek Komisji Edukacji.
Podczas swego pobytu delegacja niemiecka zapoznała się z działalnością Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie w tym, z przedsięwzięciami skierowanymi dla rolników i mieszkańców powiatu starogardzkiego, którą przedstawił Dyrektor Zespołu Szkół mgr Alfred Porte’e. Burmistrzowie Gminy Leck wysoko ocenili realizowaną edukację rolniczą i ekologiczną podczas swego pobytu na „Ekologicznej ścieżce edukacji rolniczej”. Gościom pokazano również przepiękne jeziora i lasy kociewskie znajdujące się na terenie Gminy Skarszewy. Delegacja spotkała się z burmistrzami Gminy Skarszewy jak i z radnymi Rady Miejskiej. Zapoznała się z działalnością Policji w Skarszewach – którą przedstawił kierownik Komisariatu Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarszewach. Delegacja samorządowców z Leck zapoznała się z gospodarką wodno-kanalizacyjną. Goście odwiedzili szkoły gimnazjalne w Skarszewach i Godziszewie, spotkali się z kierownikami szkół i nauczycielami. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem nauczycieli, którzy zadawali wiele pytań, doskonale tłumaczonych na język niemiecki przez Elżbietę Chistowską, nauczycielkę języka niemieckiego w Gimnazjum w Skarszewach i Godziszewie.

W dniach 22 – 26 marca na zaproszenie burmistrza Gminy Leck Heinza Dietera Leipholza i wiceburmistrza Manfreda Wiemera do Gminy Leck udali się: Kazimierz Chyła – wicestarosta Powiatu Starogardzkiego, Zygmnut Wiecki – wiceburmistrz Skarszew, Alfred Porte’e – przewodniczący Komisji Rolnictwa Ochrony Środowiska, Promocji i Przedsiębiorczości Rady Miejskiej w Skarszewach i dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie, Roman Gradulewski – Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarszewach i pani Elżbieta Chistowska – nauczycielka języka niemieckiego w skarszewskich szkołach gimnazjalnych.
Delegacja polska zapoznała się z funkcjonowaniem niemieckiej Gminy Leck, jej strukturami, zarządzaniem, sposobem zdobywania środków finansowych. Na spotkaniach omówiono możliwości i płaszczyzny współpracy pomiędzy Gminą Leck i Gminą Skarszewy. W spotkaniach tych uczestniczyli również przedstawiciele samorządu (okręgu) powiatu niemieckiego. Delegacja polska zapoznała się z działalnością największej drukarni na terenie północnych Niemiec Clausen und Basse i działalnością Nordsee Adademie, przedstawiono technologie oczyszczania ścieków, zagospodarowania odpadów, przedstawiono system szkolnictwa północnych Niemiec przedstawiając szkoły na terenie Gminy Leck jak i szkołę niemiecką funkcjonującą na terenie Danii w Tingleff. W czwartek 25.03.2004r. delegacja z Polski została przyjęta przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Leck. Podczas uroczystej gali omówiono współpracę pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną w Leck a Ochotniczą Strażą Pożarną w Skarszewach.
Podczas pobytu omówiono sprawy związane z kulturą fizyczną dzieci i młodzieży określając możliwości wzajemnej współpracy związanej z wymianą młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, do której dojdzie już latem bieżącego roku. Strona niemiecka zobowiązała się wesprzeć edukację skarszewską w podstawowy sprzęt oraz elementy wyposażenia szkolnego.
Spotkania jak i cała wizyta przebiegała w miłej i życzliwej atmosferze dającej duże możliwości wzajemnej współpracy. 

 


UCHWAŁA NR XXIV/206/2012 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 29 października 2012 roku w sprawie wyrażenia zgody na nawiązanie współpracy przez Gminę Skarszewy miastem Leck --> pobierz