ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start arrow Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna: Bakum
Spis treści
Współpraca zagraniczna
Sandy
Leck
Bakum
Mechernich
 

BAKUM

 Rok 2004
W kwietniu 2004, w Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański, pomorscy burmistrzowie i wójtowie spotkali się z burmistrzami gmin niemieckich skupionych w Dolnosaksońskim Związku Miast i Gmin okręgu Vechta. Mówiono o nawiązaniu współpracy i wykorzystaniem środków pomocowych. Na spotkaniu burmistrz Skarszew Dariusz Skalski rozmawiał z przedstawicielami miasta Bakum i zaprosił ich do Skarszew. Zaproszenie przyjęto.

21 sierpnia 2004, z dwudniową wizytą do Skarszew przyjechała oficjalna delegacja Bakum z Hansem Lehmanen - dyrektorem Gminy i społęcznym burmistrzem Franzem Hölsche. W skład delegacji wchodzili: Bianca von Wirtz (Związek Handlowo - Przemysłowy), Hildegard Varnhorn (Wiejski Związek Kobiet), Roswitha Schwerter (chór), Anton Kollmer (związek muzyków), Thomas Dernjac (folklor), Günther Witte (ochrona środowiska), Joseph Tegeler (Ochotnicza Straż Pożarna), Herbert Burhorst (grupa muzyczna), Georg Süttman (dziennikarz) i Peter Szyia (tłumacz).
Goście mieszkali w hotelu Dewajtis. Zwiedzili Firmę ITC, kąpielisko w Borównie, firmę Ciecholewski - Wentylacje gdzie Zbigniew Ciecholewski podjął gości obiadem, Ochotniczą Straż Pożarną, Ośrodek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, posterunek Policji i Osiedle Gen. Wł. Sikorskiego.
W sobotę, 21 sierpnia 2004r., podczas uroczystej kolacji wydanej w Hotelu Dewajtis, uroczyście podpisano wstępną deklarację partnerstwa pomiędzy Skarszewami a niemieckim Bakum. W imieniu Skarszew umowę podpisali burmistrz Skarszew Dariusz Skalski oraz zastępca burmistrza Zygmunt Wiecki. Umowa trafi pod obrady rad obu miast, a po ich przyjęciu będą obowiązywać od 2005r.
- Chcemy aby Bakum było naszym bliskim partnerem – mówi Dariusz Skalski. – Wielu mieszkańców naszej gminy ma rodziny w Niemczech, włada dobrze tym językiem. Liczę, że ta umowa będzie stanowić nasz znaczący, lokalny wkład w kształtowanie wspólnej pokojowej przyszłości w zjednoczonej Europie. Nastawiamy się szczególnie na kontakty młodzieży, co da podstawę trwałego kształtowania naszych związków. Nie będzie trudności językowych, bo w naszych szkołach gminnych młodzież uczy się języka niemieckiego. Liczymy na zainteresowane kontaktami z Bakum ze strony organizacji, instytucji, stowarzyszeń, szkół i firm. Ważne są bezpośrednie kontakty przedstawicieli placówek oświatowych, podmiotów gospodarczych, związków zawodowych, instytucji kultury, stowarzyszeń i klubów sportowych, Ludowych Zespołów Sportowych, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rok 2005
W dniach 14-17 stycznia delegacja Gminy Skarszewy gościła z rewizytą w Gminie Bakum. W skład delegacji wchodzili burmistrzowie Skarszew Dariusz Skalski i Zygmunt Wiecki, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, sportowych i kulturalnych, OSP oraz przedstawiciele biznesu.
Delegację podzielono na trzy grupy. Grupa pierwsza, w której był burmistrz Dariusz Skalski i zastępca burmistrza Zygmunt Wiecki i Kazimierz Dawicki, zwiedzała zakłady pracy. Grupa druga - Jarosław Szwajkowski, Błażej Breska, Ryszard Kotarski i Rafał Młyński zwiedziła obiekty kulturalne, sportowe i rekreacyjne a trzecia – Dariusz Kellas, Józef Kamiński, Roman Gradulewski, obiekty policji i straży.
- Podczas wizyty wiele czasu poświęciliśmy pracy nad zasadami partnerstwa – mówi burmistrz Dariusz Skalski. - Na każdym kroku spotykaliśmy się z wyjątkową życzliwością. Podczas mszy św. niemiecki proboszcz powitał nas bardzo ciepło, a w homilii nawiązał do świętych, których wspólnie czcimy, przywołał św. Maksymiliana Kolbe i św. Jana. Na pamiątkę ks. proboszcz otrzymał od nas książki o kościele w Skarszewach i kalendarz Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
W Bakum wstępnie uzgodniono letnią wymianę grup sportowych, młodzieży szkolnej i strażaków. Wymiana młodzieżowa może zostać wsparta ze środków unijnych. Zadbają o to Rafał Młyński, Jarosław Szwajkowski, Błażej Breska. Żony dyrektora gminy i komendanta straży pożarnej malują. Obie dostały propozycje wystawienia swoich prac w Skarszewch.

Gmina Bakum jest położona na osi autostrad A1 Hamburg – Zagłębie i zajmuje obszar 80 km². Na gminę składa się z 14 miejscowości, w których mieszka 5700 osób. Dyrektorem Gminy jest Hans Lehmann a burmistrzem Franz Hölsche. W gminie są cztery kościoły katolickie, jeden ewangelicki, przedszkola, dwie szkoły podstawowe, zawodowa oraz Instytut badania i zwalczania chorób zwierzęcych Wyższej Szkoły Weterynarii z Hanoweru.