ISO 9001-2008


GMINA 
FAIR PLAY 2003 

CERTYFIKAT 2003
Nowoczesne Zarządzanie
w Administracji Publicznej
 
   GMINA SKARSZEWY, Plac Gen. J. Hallera 18,  83-250 SKARSZEWY,

woj. pomorskie, pow. starogardzki
tel. 58 588 22 01, 58 588 22 02, 58 588 24 03, fax. 58 588 26 51
www.skarszewy.pl. e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-20-56-164, Regon: 191675741

SKARSZEWY
  Rachunki bankowe URZĘDU MIEJSKIEGO                      Pliki COOKIE   
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
Start arrow Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna: Mechernich
Spis treści
Współpraca zagraniczna
Sandy
Leck
Bakum
Mechernich

 

 MECHERNICH

Mechernich to miasto w Niemczech położone w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Euskirchen. W 2010 liczyło 27 154 mieszkańców.

 

Współpraca miedzy Mechernich a Skarszewami nie ma jeszcze charakteru partnerstwa, ale nacechowana jest serdecznością, a między samorządowcami Mechernich i Skarszew oraz między członkami Zakonu Communio in Christo nawiązują się prawdziwie przyjacielskie stosunki. Współpraca zaistniała właśnie dzięki Zakonowi Communio in Christo. Jak pisze ks. Romuald Szczodrowski w książce "Misyjny wymiar życia i działalności Matki Marii Teresy Lissen i Zakonu Communio in Christo"  Grupa Communio in Christo w Skarszewach zawiązała się w 1993 r. i od tego czasu bardzo aktywnie włączyła się w dzieło socjalne na terenie parafii. Uchwałą Zarządu Communio in Christo w Częstochowie, 27 listopada 1998 r. powstał w Skarszewach oddział terenowy Communio in Christo, z siedzibą przy parafii św. Michała Archanioła. Przewodniczącą oddziału została Alicja Malinowska, zaś troską duchową otaczał śp. ks. Prałat Roman Wesołowski - obecnie ks. Prałat Ryszard Konefał. Celem działania, jak mówi Statut, jest "pomoc socjalna, gospodarcza, duchowa i religijna udzielana ludziom znajdującym się w potrzebie, aby w ten sposób żyć współczłowieczeństwem i we wzajemnej pomocy i odpowiedzialności. Urzeczywistnienie tego celu, zgodnie z wolą Matki Marii Teresy, założycielki Communio in Christo, ma odbywać się w całkowitej bezinteresowności”. Skarszewskiemu Oddziałowi Communio in Christo przewodniczy obecnie p. Teresa Świeca.

W ostatnim czasie wzajemne kontakty między Mechernich a Skarszewami stają się coraz częstsze. W dniach 23 – 27 października 2012r. na terenie gminy Skarszewy  gościła dziesięcioosobowa delegacja z miasta Mechernich w Niemczech. Te dni stały się okazją do prawdziwie serdecznych spotkań – towarzyskich i oficjalnych, rozmów, zacieśnienia kontaktów, które Skarszewy i Mechernich, głównie dzięki istnieniu w Skarszewach Oddziału Communio in Christo utrzymują już od kilku lat.

W skład niemieckiej delegacji weszli: siostra Lidwina z Zakonu Communio in Christo, członkowie Communio in Christo – Norbert Arnold, Ulrike Müller, Günter Schulz, tłumacz Ewa Bochynek,  dr Hans Peter Schick, burmistrz Mechernich, Robert  Ohlert, zastępca Burmistrza, Rolf Claβen, kierownik Wydziału Finansowego, Manfred Lang z Małżonką, fotograf i członek Communio in Christo.

 

Niestety, ze względu na stan zdrowia z wizytą do Skarszew nie mógł przybyć Przeor Generalny Zakonu Communio in Christo, ksiądz Karl Heinz Haus. Przesłał jednak na ręce Burmistrza Dariusza Skalskiego list, którego obszerne fragmenty przytaczamy poniżej.

 

„Słowa pozdrowienia Przeora Generalnego ks. Karla – Heinza Hausa


(…)W trakcie odwiedzin delegacji ze Skarszew, na czele z burmistrzem Dariuszem Skalskim w maju 2012r. w Ratuszu w Mechernich, przewodnicząca Teresa Świeca ze Skarszew sprowadziła wszystko do wspólnego mianownika, podkreślając stopień pokrewieństwa polskich i niemieckich katolików, zebranych pod jednym dachem Communio in Christo, które określa się mianem modelu dla całego Kościoła chrześcijańskiego, jako wspólnota w Chrystusie i tak się też postrzega. Teresa Świeca stwierdziła wówczas: „Jesteśmy jednym ludem w drodze”. (…) W trakcie (…) odwiedzin delegacji z Polski zaproponowałem burmistrzowi dr Hasowi Peterowi Schickowi, aby wyznaczył małą delegację z Mechernich, która udałaby się do Skarszew. Burmistrz Dariusz Skalksi serdecznie zaprosił burmistrza Schicka i jego zastepcę p. Ohlerta oraz p. Classena do złożenia wizyty w jego ojczyźnie. Nie jestem w stanie wyrazić słowami mojej wdzięczności za to. Wdzięczny jestem za obydwu burmistrzów, za obydwa te ważne dla Communio miasta, za p. Hansa – Petera Schicka i p. Dariusza Skalskiego oraz za wszystkich, którzy ich wspomagają. Nadeszła zatem chwila i jestem szczęśliwy, że przedstawiciele obydwu miast kontynuują w skarszewskim Ratuszu to, co zainicjowane zostało w Domu Macierzystym Communio oraz w Ratuszu w Mechernich. Jesteście jednym ludem w drodze, jednym Ludem Bożym, a także jednym ludem Europy, który w ostatnich dniach uhonorowany został nawet nagrodą Nobla. Ileż krwawych prądów przepłynęło przez tę Europę, ileż bólu i cierpień nawiedziło narody i ludność tejże zjednoczonej Europy, która dzisiaj stanowi gwarancję stabilności i pokoju?(…)

 

Drogi Panie Burmistrzu Skalski, drodzy członkowie Rady Miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego, drodzy członkowie Communio in Christo, drodzy mieszkańcy i chrześcijanie Skarszew! Drogi panie burmistrzu dr Schick, drogi zastępco burmistrza p. Ohlert i drogi kierowniku Wydziału Finansowego p. Classen oraz wszyscy członkowie delegacji z Mechernich! Nie ma miejsca na świecie, w którym przebywałbym teraz chętniej, aniżeli własnie tutaj, wraz z wami, w Skarszewach. A jednak życzenie to nie spełniło się. Lekarze ze względu na mój nadwerężony stan zdrowia zabronili mi podróżowania. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zapewnić Was wszystkich, że w sercu i modlitwie łączę się i jestm z wami, a do zapewnień tych pragnę dołączyć najlepsze życzenia dla wszystkich, także w imieniu konwiktu w Mechernich. (…) Miłość i przyjaźń między ludźmi oraz z Bogiem czynią z naszej wspólnoty wspólnotę z Nim – z wszechmogącym i wszechmiłującym Bogiem. Przyjaźń ta czyni z naszej wspólnoty Communio in Christo”(…)

 

Tezy i przesłanie zawarte w liście Przeora Generalnego zmaterializowały się w czasie kilku dni spędzonych na ziemi skarszewskiej z gośćmi z Mechernich. Urzekła gości niezwykła gościnność gospodarzy i serdeczność z jaką na każdym kroku spotykali się ze strony mieszkańców Miasta i Gminy.  – Mam poczucie, że rodzi się coś pięknego – podkreślał burmistrz Schick. – Takie spotkania są bardzo potrzebne, tym bardziej, że nasze narody mają kartę bolesnej historii, w jej zapisie jest dużo winy Niemców. To, że potrafimy tworzyć tak cenne więzi jest niezwykłe i bardzo obu stronom potrzebne. Wasza gościnność jest niedościgniona. Już się martwię czy w czasie rewizyty będę w stanie w pełni się zrewanżować.

 

Do wątków pojednania poprzez miłość nawiązywał także w homilii wygłoszonej podczas mszy w piątek 26 października w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Skarszewach ksiądz dr Piotr Malinowski. Podkreślał przy tym rolę, jaką w pojednaniu i Nowej Ewangelizacji odegrała wielka charyzmatyczka, mistyczka i założycielka Communio in Christo Matka Maria Teresa. To ona umiała przerzucać mosty między wszystkim, co dzieli ludzi. Uczyła miłości i swoim życiem zaświadczyła, że taka bezinteresowna, służebna, prawdziwa miłość zaradzi wszystkiemu.

 

Ksiądz Piotr Malinowski również – już po wizycie – przesłał na ręce burmistrza Dariusza Skalskiego list, w którym czytamy: „Pozwól, iż jeszcze raz tą drogą wyrażę swoją wdzięczność (…) wszystkim Twoim współpracownikom, którzy godnie, szczerze i wesoło, jak najbardziej gościnnie i dostojnie podjęli delegację z Niemiec. Dziękuje za zaproszenie i mój skromny wkład w te uroczystości. Myślę, że nabraliście już sił do dalszej pracy”.(…)

 

Obie strony mają nadzieję na zacieśnianie współpracy. Warto pamiętać, że wszystko w tym przypadku zaczęło się dzięki powstaniu w Skarszewach oddziału Communio in Christo, którego hasło przewodnie brzmi: „Miłość bliźniego jest życiem w Bogu”. A trzeba pamiętać, że potężna jest siła miłości…

 

1 grudnia 2012r. w Domu Macierzystym w Mechernich obchodzono uroczyście 28. rocznicę założenia Zakonu Communio in Christo. Na tę uroczystość przybyli: kapłani, siostry zakonne, członkowie i sympatycy Communio in Christo z różnych krajów, a także, jak powiedział  ks. Przeor Generalny Communio in Christo ks. Karl Heinz Haus „współbracia” innych wyznań, między innymi pastor Edgar Hoffmann z Eukirchen. Obecni byli również burmistrz ze Skarszew k/Gdańska Dariusz Skalski i burmistrz Mechernich dr Hans – Peter Schick. Wart zaznaczyć, że właśnie w niewielkich Skarszewach działa prężnie Oddział Communio in Christo, któremu przewodniczy pani Teresa Świeca i to głównie dzięki tej działalności zacieśnia się współpraca obu miast.